פרק טז. תנאי המגורים במעון לסיעודיים ולתשושי נפש והשירותים הניתנים בו

פרק טז. תנאי המגורים במעון לסיעודיים ולתשושי נפש והשירותים הניתנים בו

 

השהייה בבית-החולים, במחלקה הסיעודית או במחלקה לתשושי נפש היא, לרוב, לכל ימי חייו של החולה. בית-החולים הסיעודי חייב לספק למאושפז בו את כל צרכיו הפיסיים והנפשיים בהתאמה למגבלותיו, ולהגיש את הטיפול הרפואי-סיעודי והשירותים הנלווים לכך על-מנת להבטיח לקשיש איכות חיים ורווחה אישית. התחומים המקצועיים המאפיינים בית-חולים או מחלקה סיעודית הינם:
א. מעקב רפואי. 
ב. טיפול סיעודי רפואי וסיעודי אישי.
ג. טיפול שיקומי אחזקתי כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תעסוקה. 
ד. פעילויות חברתיות.
ה. שירותי בית – ארוחות, כביסה, ניקיון וכדומה. 
 
ביקורי משפחות
הצוות המטפל, במיוחד אם הבית, אחות ראשית והאחראי על הנושא, צריכים לגלות ערנות לנושא הביקורים על-ידי מעקב אחר הביקורים הנערכים ועל-ידי עידוד לביקורים, באמצעות התקשרויות טלפוניות והזמנת המבקרים. בעת ביקורי המשפחות יש לדאוג לכך, שלמבקר יהיה מקום לשבת ביחידות עם החולה המאושפז, ואף לכבדו בשתייה. חולים להם אין מבקרים קבועים, או אין מבקרים בכלל – ידאג האחראי על הנושא להספקה קטנה לחולה. 
 
פעילות חברתית 
הנהלים שמים דגש על קיומה של פעילות חברתית במעון, אשר יכולה להתבטא בכמה מישורים וצורות, למשל: מפגשים עם בני-נוער ומתנדבים, ציון ערבי חג ושבת על-ידי הדלקת נרות, ארגון חדר האוכל, תליית קישוטים מיוחדים וכדומה. 
עוד מציין הנוהל כי חשוב שהנהלת בית-החולים תיצור את הקשרים והמגעים המתאימים עם בתי-ספר, מוסדות ילדים, ישיבות, תנועות נוער, ארגונים וולונטריים המעוניינים לאמץ את בית-החולים בפעילויות חברתיות. כמו כן, ישנה חשיבות רבה לציון מאורעות אישיים, כגון ימי-הולדת ומאורעות משפחתיים אחרים. בנוהל מומלץ לקיים ימי הולדת מקובצים למספר קשישים בעת ובעונה אחת, ולדאוג להזמין את המשפחות. 
 
בדיקות 
אחת לחודש לפחות יש לערוך לחולה בדיקה תקופתית, אשר תכלול בדיקת תלונות החולה, בדיקה גופנית, התייחסות לבדיקות המעבדה, בקרת טיפול תרופתי, תוכנית טיפולית. 
אחת ל-6 חודשים יש לבצע בדיקות מעבדה יזומות לכל החולים. לחולי סוכרת יש לבדוק רמת סוכר בדם פעם בחודש.
 
הבטחת סביבה בטוחה
נוהלי משרד הבריאות מחייבים נקיטת אמצעים שונים על-מנת להבטיח לקשישים סביבת חיים בטוחה ובטיחותית. לצורך זה מחייב הוא את המעון לעשות שימוש באמצעי זיהוי לחולים ניידים עם ירידה קוגניטיבית ושינוי במצב ההכרה; לדאוג לנגישות לאמצעי קריאת מצוקה ליד מיטת החולה ובשירותים; להשתמש בדפנות מיטה על-פי שיקול דעת מקצועי ולרשום הוראות בגליון החולה ובתוכנית טיפול. כמו כן יש להקפיד על ציוד וריהוט (מיטה, כורסא) מותאמים למגבלות החולה ולבטיחות הצוות המטפל, על שימוש בכסאות גלגלים ואביזרי הליכה ותמיכה בשיתוף עם הפיזיותרפיסט, שימוש באביזרי עזר לתמיכה והגנה על אברי גוף לפי הצורך. בנוסף, יש לדאוג לאמצעי חימום בטווח רחוק מהחולה, הגנה בפני קור: לבוש, הנעלה וכיסוי, על-פי מזג האוויר ומגבלות החולה, אמצעי בקרה (מדי חום בשטחי ציבור וחדרים), חום מינימלי בחורף – 22 מעלות צלסיוס, מדי חום לבקרת חום הגוף, תאורה מתאימה – טבעית ומלאכותית וכן מניעת זיהומים באמצעות טיפול אספטי. 

הסבר על פרקי החוק