מרכזי שיקום בקהילה - משגב

מרכזי שיקום בקהילה - משגב

זקנים רבים החיים בקהילה אינם ממצים את הפוטנציאל התפקודי המיטבי שלהם, והם נאלצים לסבול מהידרדרות תפקודית שניתן היה לשפר או למנוע. 

הדו"ח על הזדקנות ובריאות של ארגון הבריאות העולמי שפורסם בשנת 2015 מציין כי ההישג החשוב ביותר בעבור אדם מבוגר צפוי להיות תפקודו ולאו דווקא נוכחותה או היעדרותה של מחלה, לכן מציב הארגון את מקסום הכישורים התפקודיים כמטרה עיקרית וממליץ על מדיניות המקדמת פיתוח שירותים ציבוריים לשיקום התפקוד ולשימורו.

נתונים מלמדים שבישראל רק כ- 15% מאוכלוסיית הזקנים הזקוקים לשיקום ולפוסט-שיקום מקבלת טיפול ראוי, מתאים ומספק בקהילה.

שיעור נמוך זה נובע משלושה גורמים מרכזיים: היצע דל של שירותים הוליסטיים ורב ממדיים, ביקוש  נמוך לשירותים קיימים הנובע מקשיים אישיים וסביבתיים ומנגנונים מערכתיים הקשורים לפיצול האחריות המימונית בטיפול בזקן.

לתופעה זו השלכות רבות על הפרט, כגון עלייה בתלות, פגיעה באיכות חיים ואשפוזים חוזרים, ועל המערכת בדמות גידול בהוצאה הלאומית בגין הוצאות אשפוז, מיסוד ועומסים על מערכות הבריאות.

היקף המענים הטיפוליים הזמינים של שירותי שיקום בקהילה יוגדל ובמסגרתו יוקמו ויופעלו עד שנת 2020 שמונה מרכזי משגב – מרכזי שיקום יום גריאטרי אשר יגדילו ב- 30% את היצע השירותים הציבוריים הקיים היום.

כרגע פועלים ארבעה מרכזים:  ברמת גן, בירושלים, בנופי הגליל (נצרת עלית) ובבאר שבע, וארבעה נוספים ייפתחו ברמלה, שפרעם, קריית גת ואשדוד.

הרכיב המקצועי של מודל השירות במרכזים הללו מותאם לצרכים המורכבים שלאנשים זקנים ומשלב בין שתי תפיסות מקצועיות:שיקום הכולל שירותי פיזיותרפיה,ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ועבודה סוציאלית ואורח חייםבריא הכולל פעילות גופנית, תזונה, שינה, ניהול מחלה וניהול שיקום.

השירות מופעל באמצעות מספר גופים מפעילים:

פיזיותר בבאר שבע - לדף המידע > לחצו כאן

יד שרה בירושלים  - לדפי המידע > לחצו כאן  וכאן

עמותת עלמה בנוף הגליל (נצרת עלית) - לדף המידע > לחצו כאן  

צבר רפואה ברמת גן - למידע נוסף >  לחצו כאן 

מטב ושיבה בריאה ברמלה (ייפתח בקרוב) - לדף המידע > לחצו כאן 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תכניות להעלאת מודעות