מרכזי שיקום בקהילה - משגב

מרכזי שיקום בקהילה - משגב

זקנים רבים החיים בקהילה אינם ממצים את הפוטנציאל התפקודי המיטבי שלהם, והם נאלצים לסבול מהידרדרות תפקודית שניתן היה לשפר או למנוע. 

הדו"ח על הזדקנות ובריאות של ארגון הבריאות העולמי שפורסם בשנת 2015 מציין כי ההישג החשוב ביותר בעבור אדם מבוגר צפוי להיות תפקודו ולאו דווקא נוכחותה או היעדרותה של מחלה, לכן מציב הארגון את מקסום הכישורים התפקודיים כמטרה עיקרית וממליץ על מדיניות המקדמת פיתוח שירותים ציבוריים לשיקום התפקוד ולשימורו.

השיעור הנמוך של המקבלים שירותי שיקום בישראל  נובע משלושה גורמים מרכזיים: היצע דל של שירותים הוליסטיים ורב ממדיים, ביקוש  נמוך לשירותים קיימים הנובע מקשיים אישיים וסביבתיים ומנגנונים מערכתיים הקשורים לפיצול האחריות המימונית בטיפול בזקן.

לתופעה זו השלכות רבות על הפרט, כגון עלייה בתלות, פגיעה באיכות חיים ואשפוזים חוזרים, ועל המערכת בדמות גידול בהוצאה הלאומית בגין הוצאות אשפוז, מיסוד ועומסים על מערכות הבריאות.

היקף המענים הטיפוליים הזמינים של שירותי שיקום בקהילה יוגדל ובמסגרתו יוקמו ויופעלו עד שנת 2020 שמונה מרכזי משגב – מרכזי שיקום יום גריאטרי אשר יגדילו ב- 30% את היצע השירותים הציבוריים הקיים היום.

כרגע פועלים שישה מרכזים:  ברמת גן, ברמלה, בקריית גת, בנוף הגליל (נצרת עלית), שפרעם ובאר שבע.

הרכיב המקצועי של מודל השירות במרכזים הללו מותאם לצרכים המורכבים של אנשים זקנים ומשלב בין שתי תפיסות מקצועיות:שיקום הכולל שירותי פיזיותרפיה,ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ועבודה סוציאלית ואורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית, תזונה, שינה, ניהול מחלה וניהול שיקום.

מאז אפריל 2020 בעקבות הקורונה, ניתן לקבל את כל השירות אונליין מרחוק. 

לצפייה בסרטון על שיקום מרחוק בקורונה:

שיקום מרחוק - גריאטריה שיקומית בתקופת הקורונה

 

_________

השירות מופעל באמצעות מספר גופים מפעילים:

פיזיותר בבאר שבע - לדף המידע > לחצו כאן

עמותת עלמה בנוף הגליל (נצרת עלית) - לדף המידע > לחצו כאן  

צבר רפואה ברמת גן - לדף המידע >  לחצו כאן 

מטב ושיבה בריאה ברמלה  - לדף המידע > לחצו כאן 

מוריה בשפרעם - לדף המידע > לחצו כאן 

רעות בקריית גת - לדף המידע > לחצו כאן ו- לחצו כאן 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תכניות להעלאת מודעות