קהילה תומכת - הדור הבא

קהילה תומכת - הדור הבא

 

 

 

 

 

תוכנית קהילה תומכת פותחה על ידי אשל במטרה לתת מענה לצורכיהם של זקנים המעדיפים להמשיך להתגורר בביתם בקהילות מגוריהם ולשמור, ככל האפשר, על איכות חיים עצמאית ופרטית. התכנית מיועדת לכלל אוכלוסיות הזקנים בישובים עירוניים וכפריים (מושבים וקיבוצים) ובכל המגזרים.

 

קהילה תומכת מספקת לחבריה מגוון שירותים המסייעים לשמירה על איכות חיים עצמאית ופרטיות. התכנית מעניקה לחברים בה ביטחון אישי, נגישות לשירותים רפואיים, אפשרות לקשר 24 שעות ביממה, פעילות חברתית ותרבותית המאפשרת להתמודד עם תחושת בדידות, תחזוקת בית, סיוע בסידורים יום יומיים, ייעוץ ושירותי מידע.

בתכנית המשודרגת קהילה תומכת - הדור הבא עוסקת אשל בשדרוג סל השירותים של קהילה תומכת, הגמשתו התאמתו לצרכים המשתנים ומתן אפשרויות בחירה.

תיאור התוכנית

חברי קהילה תומכת עונדים "לחצן מצוקה" המשמש לחצן קריאה ואזעקה למקרה חירום. בלחיצה אחת נוצר קשר עם מוקד החירום של הקהילה התומכת, המאפשר יצירת קשר מיידי עם מוקד רפואי, שירות אמבולנס, אב קהילה, משטרה, מכבי אש ובני משפחה - בהתאם לצורך ולנדרש.

לכל קהילה תומכת יש אב או אם קהילה  המכיר את כל חברי הקהילה ונמצא איתם בקשר קבוע. אב או אם הקהילה הם הכתובת המיידית הראשונה לסיוע בצרכים יום יומיים. במקרה של תקלות בדירה הם מבצעים תיקונים קלים, או מזמינים בעלי מלאכה והם גם כתובת יעילה וחיונית לעזרה במצבי חירום.

לרשות חברי הקהילה עומדים שני סוגים של שירותים רפואיים:

  • אפשרות להזמין רופא לביקור בית, 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע, תמורת השתתפות עצמית סמלית,
  • שירות אמבולנס לשעת חירום ללא תשלום. בשעת חירום ישנה אפשרות להזמנת אמבולנס באמצעות לחצן מצוקה, ללא אישור רופא, בהשתתפות עצמית סמלית.

הפעילות חברתית מותאמת למאפייני החברים בכל קהילת יעד. מטרותיה: הכנסת תוכן לחיי החברים, מפגשים חברתיים  הכוללים: הרצאות, פעילות גופנית, אירועי תרבות, חוגים, מסיבות, טיולים ועד.

בכל קהילה תומכת ישנה קבוצה פעילה של מתנדבים, , המסייעים במגוון תחומים, החל מליווי קשישים למקומות שונים ועד לביצוע שליחויות לדואר, לסופרמרקט, לבית מרקחת וכדומה. המתנדבים מסייעים גם בפעולות החברתיות השונות שמציעה הקהילה לחבריה.

על בסיס המודל של תכנית קהילה תומכת לזקנים פותח מודל קהילות תומכות גם לאוכלוסיות בעלי הנכויות.

 

התכנית פועלת בשיתוף משרד הרווחה והשירותים החברתיים.