אוריינות דיגיטלית

אוריינות דיגיטלית

קידום אוריינות דיגיטלית בקרב אזרחים ותיקים כאמצעי לקידום זיקנה פעילה ושיפור התפקוד היומיומי בתחומי חברה, בריאות וכלכלה.

 הצורך

מחקרים רבים מצביעים שלשימוש במחשב ישנה השפעה חיובית על היבטים פסיכולוגיים ובריאותיים שונים בקרב בני 65+. השימוש מגדיל את תחושת העצמאות, מחזק את הדימוי העצמי ותחושת המסוגלות, ותורם לשימור הבריאות הגופנית ולשיפור במדדי הבריאות הנפשית.

עם זאת, למרות ההזדמנויות הרבות שטומן בחובו החיבור לעולם הדיגיטלי, לצד מעבר של שירותים ציבוריים ועסקיים למודל מקוון, במדינת ישראל כיום כחצי מיליון אזרחים ותיקים מוגדרים כבעלי רמת אוריינות דיגיטלית נמוכה. פער זה משפיע על הבריאות הפיזית והנפשית של האזרחים הוותיקים, מקשה על ההתנהלות הכלכלית, ובמקרים רבים מעצים את תחושת הבדידות ורמת הדיכאון.

 

כיווני פיתוח

  1. פיתוח תורה אחידה וסדורה ללימוד טכנולוגיה לאזרחים ותיקים, אשר מבוססת על מחקרים עדכניים, ידע פדגוגי ומתודולוגי מתחום האנדרגוגיה (למידת מבוגרים) וגרוגוגיה (תורת הוראה לקשישים), וחילוץ תובנות מהפעלת קורסים פרונטליים ומקוונים.
  2. הכשרות לגופים המפעילים או מעוניינים לפתח שירותי הדרכה / פלטפורמות דיגטליות לאזרחים ותיקים (capacity building) ולמדריכים ומתנדבים (TTT)
  3. זיהוי צרכים עתידיים של אוכלוסיית היעד ויצירת בסיס להטמעה והמשכיות התכנית.
  4.  

שותפים

מטה ישראל דיגיטלית, המשרד לשוויון חברתי

 

מנהלת התכנית

דידי בן שלום

 

קהל היעד

התכנית מכוונת לבני גיל 60 ומעלה, נעדרי אוריינות דיגיטלית או בעלי שליטה בסיסית בלבד.התוכנית מותאמת לעצמאיים, לאזרחים ותיקים עם ירידה תפקודית הצורכים שירותים בקהילה כגון מועדונים ומרכזי יום ולאזרחים ותיקי המרותקים לביתם.

 

שלב פיתוח

יישום

 

במהלך השנים 2019-2018 התקיים שלב הפיילוט של המיזם  במהלכו הופעלו קורסי אוריינות דיגיטלית עבור כ-1,500 אזרחים ותיקים.

 

דיגיטליים לאורך החייים | סדרת ימי למידה לקידום אוריינות דיגיטלית בקרב אזרחים ותיקים

בתום שנתיים של הפעלת המיזם התקיימו בתאריכים 12-14 בנובמבר 2019 שלושה ימי למידה  שנועדו לבכירים בסקטור הציבורי - חברתי במטרה לקדם שיתופי פעולה רב מגזריים בנושא, וכן התקיים יום נוסף בעבור מנהלי הדרכה בארגונים ששיתפו בידע על למידת מבוגרים.
המפגשים עסקו בסוגיות של גילנות, חסמים בזירה הדיגיטלית, השפעות של אימוץ טכנולוגיה על זיקנה פעילה ושינוי תפיסה לגבי זיקנה.

 

 

 

להלן מגוון חומרים שהוצגו בכנס: 

הרצאה מצולמת: ד"ר תום קמבר, המנכ"ל והמייסד של ארגון OATS הפועל בארצות הברית מזה 15 שנה לקידום הזדקנות מיטבית באמצעות טכנולוגיה, ואף מלווה את המיזם בישראל מאז השקתו. 

What We’ve Learned at OATS in 15 years of work | Dr. Tom Kamber, OATS Executive Director and Founder
 

Dr Tom Kamber OATS 12 11 2019


 

לעיון במצגות לחצו על כותרת ההרצאה: 
 

 

 לצפייה באלבומי התמונות: