אוריינות דיגיטלית

אוריינות דיגיטלית

במדינת ישראל חיים כיום כחצי מיליון אזרחים ותיקים בעלי רמת אוריינות דיגיטלית נמוכה. פער זה משפיע על הבריאות הפיזית והנפשית של האזרחים הוותיקים, מקשה על ההתנהלות הכלכלית, ובמקרים רבים מעצים את תחושת הבדידות ורמת הדיכאון.

מחקרים רבים מצביעים שלשימוש במחשב ישנה השפעה חיובית על היבטים פסיכולוגיים ובריאותיים שונים בקרב בני 65+.
השימוש מגדיל את תחושת העצמאות, מחזק את הדימוי העצמי ותחושת המסוגלות, ותורם לשימור הבריאות הגופנית ולשיפור במדדי הבריאות הנפשית.

לאור ההזדמנויות הרבות שטומן בחובו החיבור לעולם הדיגיטלי, השיקו המשרד לשוויון חברתי וג'וינט -אשל את המיזם הלאומי לקידום אוריינות דיגיטלית בקרב אזרחים ותיקים, אמצעי לקידום זיקנה פעילה ושיפור התפקוד היומיומי. 

במהלך השנים 2019-2018 התקיים שלב הפיילוט של המיזם  במהלכו הופעלו קורסי אוריינות דיגיטלית עבור כ-1,500 אזרחים ותיקים.

 

דיגיטליים לאורך החייים | סדרת ימי למידה לקידום אוריינות דיגיטלית בקרב אזרחים ותיקים

בתום שנתיים של הפעלת המיזם התקיימו בתאריכים 12-14 בנובמבר 2019 שלושה ימי למידה  שנועדו לבכירים בסקטור הציבורי - חברתי במטרה לקדם שיתופי פעולה רב מגזריים בנושא, וכן התקיים יום נוסף בעבור מנהלי הדרכה בארגונים ששיתפו בידע על למידת מבוגרים.
המפגשים עסקו בסוגיות של גילנות, חסמים בזירה הדיגיטלית, השפעות של אימוץ טכנולוגיה על זיקנה פעילה ושינוי תפיסה לגבי זיקנה.

 

 

 

להלן מגוון חומרים שהוצגו בכנס: 

הרצאה מצולמת: ד"ר תום קמבר, המנכ"ל והמייסד של ארגון OATS הפועל בארצות הברית מזה 15 שנה לקידום הזדקנות מיטבית באמצעות טכנולוגיה, ואף מלווה את המיזם בישראל מאז השקתו. 

What We’ve Learned at OATS in 15 years of work | Dr. Tom Kamber, OATS Executive Director and Founder
 

Dr Tom Kamber OATS 12 11 2019


 

לעיון במצגות לחצו על כותרת ההרצאה: 
 

 

 לצפייה באלבומי התמונות: