פריטי מידע בנושא "הדרכה"

  • לקריאת המדריך המלא התכנית פותחה בג'וינט ישראל  במטרה לייצר פלטפורמה לפיתוח תכניות התנדבות חדשניות וייחודיות לעבודה קהילתית משותפת בין בני נוער לזקנים מתנדבים הפעלת התכנית ביישוב מהווה אמצעי ליצירת חוויה חינוכית מפרה והדדית בין הזקנים לבני הנוער, ומאפשרת דיאלוג ייחודי ומרגש המדגיש את הדומה, ממגר גילנות ומאפשר חיבור קהילתי אמיתי מקרב לבבות. בשני האחרונות פעלה התכנית ברחבי הארץ  בשיתוף מנהל חברה ונוער של משרד החינוך    
  • לקריאת החוברת  קהילה צומחת היא תכנית אשר פותחה בג'וינט ישראל - אשל בשיתוף קרן רוכלין המציגה צורת מפגש ייחודית לדיירי מוסדות בגיל השלישי (מרכזי יום, דיור מוגן, תשושים,תשושי נפש וסיעודית, בבי"ח גריאטרי ושיקום). התכנית דוגלת בשילוב הזקן, בני משפחתו וצוות המוסד בהחלטות ובפעולות האישיות והקבוצתיות המתקיימות במוסד במטרה להעניק שירות מתאים יותר לצורכי הזקן, למנוע פטרונות ולקדם סביבה אישית וחברתית נעימה יותר. חוברת ההדרכה מרכזת את כלל התובנות והידע שנצבר במהלך שנות פעילות התכנית ותסייע לכם להקים קהילה צומחת  מיטבית במוסדכם.   
  • אזל מהמלאי! מרכזי היום לזקנים מהווים היום גורם מרכזי במערך השירותים לאוכלוסייה המבוגרת בישראל. מרכז היום מהוו שירות מרכזי ומאפשר לו לזקן המתקשה בתפקוד היומיומי להמשיך ולהישאר בבית ובקהילה, על ידי מתן מסגרת תומכת ושירותים הנדרשים לו ולמשפחתו. השירות המסופק ע''י מרכז היום בשילוב עם טיפול בית הניתן באמצעות חוק ביטוח סיעוד, תורם לקידום היעד, המאפר לזקן להמשיך לחיות בסביבתו הטבעית ולצמצום הדרישה למסגרות מוסדיות.ספר ההנחיות לניהול והפעלה של מרכזי היום מעלה על הכתב את הידע שנצבר במרכזי יום ואשר נועד לסייע ולהדריך את אלה העוסקים בהפעלה, בניהול ובפיתוח מרכזי היום.
  • אזל מהמלאי! אשל יזמה וקידמה את תכנון ופיתוח השירותים הקהילתיים לזקן בישראל ובמיוחד את הקמת מרכזי היום ברחבי הארץ. לתכנון המבנה, למיקומו ולחזותו של מרכז היום לזקן השפעה מכרעת על ההפעלה, על קביעת אוכלוסיית היעד ועל תפקוד הזקנים. ספר זה בא לסייע לגורמים תכנוניים, לעמותות המקומיות למען הזקן, לארגוני רווחה ובנייה ובעיקר לציבור האדריכלים המעונינים לתכנן ולהקים מרכזי יום לזקנים ומבינים כי הצלחת ההפעלה ורווחת הזקן מותנים במענים הפונקציונאליים וברמה האסטטית.
  • אזל מהמלאי! לספר מצורף תקליטור עם קטעי מוזיקה התואמים את תוכנו. ''המוזיקה מקשרת בין אדם לרעהו גם ללא מילים. רטט הצלילים מגיע לאדם גם ללא שמיעה. מוזיקה מזכירה אירועי ילדות, והיכולת ליהנות ממנה אינה תלויה בתואר אקדמי ואינה דורשת לימודים גבוהים. המוזיקה מהווה מסגרת בעיקר לאלה שאיבדו את המבנה הפנימי שלהם. היא הופכת תוהו ובוהו לסדר ולרוגע ועשויה להשפיע על מצב הרוח, על ההתארגנות הפנימית, על כח הרצייה ועוד''.מוזיקה היא אפוא אמצעי נפלא לעבודה עם זקנים, עצמאים ומוגבלים.היא מרגיעה, מהנה, מעוררת, משובבת נפש ולפעמים גם משככת כאבים. ''ניגוניך אבי ושירייך אמי'' הוא מדריך שנועד לסייע למטפלים, לבני משפחה...
  • אזל מהמלאי! בשלהי 1980 נפתח המועדון הראשון של מלב''ב - מרכז לטיפול בקשיש בקהילה. מטרת מלב''ב היא לקיים פעילות מגוונת שתיטיב עם הזקנים הסובלים ממחלות דימנטיות ועם בני משפחתם.הטיפול בזקן הדימנטי בבית היא משימה קשה ומתישה למטפלים ואילו אשפוז במוסד סיעודי עלול להתיש את התדרדרות המחלה.הספר יצא לאור גם באנגלית.
  • אזל מהמלאי! המשפחה ממשיכה להיות הגורם המרכזי במתן סיוע לאדם המבוגר ובטיפול בו. גם כשהוא נהנה משירותי הטיפול המגיעים לו על פי חוק הסיעוד, כמו גם משירותים תומכים נוספים, גם אז יש עדיין לבני המשפחה תפקיד מסייע בטיפול ישיר באדם המבוגר.קבוצות לעזרה עצמית ממסדות את השימוש בידע האישי העשיר והמגוון המצטבר בקרב בעלי ניסיון, ומספקות מידע מעשי רב על דרכי ההתמודדות עם בעיות ועל קשיים ולחצים הנובעים ממצב מורכב מתמשך. קבוצות לעזרה עצמית מעבירות מסר חשוב: ''אינך לבד'' - ''עזור ותיעזר''.המדריך מכוון לבני משפחה המטפלים באנשים מבוגרים מוגבלים - בין המתגוררים בביתם, בין המתגוררים בבית המשפחה המטפלת ובין...
  • לעיון בספר המלא - הקישו כאן   ''עניין של צמיחה'' מציג תכנית של פעילות חברתית באמצעות גינון. תכנית זו מציעה סדרת מפגשים שבהם משמש עולם הצומח נקודת מוצא לעיסוק בתהליכים החלים בצמח ובאדם כאחד. המפגשים יכולים להיות מופעלים בכל מקום, באופן פרטני או באופן קבוצתי, ועם כל זקן, עצמאי או מוגבל. הם כוללים פעילות שעם היותה פשוטה היא מהנה ובעלת עניין. התכנית פותחה על-ידי אשל, הופעלה במרכזי יום ובבתי אבות והוכיחה את תרומתה לאיכות חייו של הזקן.    אזל מהמלאי!
  • אזל מהמלאי! חוויית הלימוד מעניקה לנו, בין השאר, העשרה, הנאה וחיזוק הזיכרון. לעולם לא מאוחר מידי ללמוד לשפר את תהליכי הלמידה. המדריך מסייע לבחור מה ללמוד, כמה ללמוד, ומה שיטת הלימוד המתאימה לכל לומד.המדריך מכיל גם רשימת מוסדות לימוד לסוגיהם.
  • לעיון בספר המלא - לחץ כאן   כל פעילות המותאמת ליכולת של דיירי בתי אבות משפיעה לחיוב על מצבם, משפרת את מצב רוחם ותורמת לאיכות החיים שלהם. ''פעילים ונהנים'' היא חוברת הדרכה שפותחה על-ידי מטפלות ומדריכות התעסוקה במרכז הגריאטרי בנתניה, ונכתבה על-ידי מנהלת הריפוי בעיסוק במרכז. חוברת ההדרכה שופעת רעיונות מקוריים המבטאים את המאמץ של אשל לסייע בהבטחת ניצול נבון ומהנה של שעות הפנאי של הזקנים וביצירת תנאים לזיקנה נעימה.   אזל מהמלאי!